Aktualności

2018/09/25, Ruszyła siódma edycja programu „Gotowi do Drogi – Autochodzik”

W poniedziałek 3 września, wraz z nowym rokiem szkolnym, we wszystkich gdańskich szkołach podstawowych zainaugurowana zostanie siódma edycja programu edukacyjnego „Gotowi do Drogi – Autochodzik”. Wszystkim pierwszakom przekazane zostaną materiały dydaktyczne, które posłużą im w poznawaniu zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach. Uroczysty start programu z udziałem Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej Piotra Kowalczuka odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 76.

Program „Gotowi do Drogi – Autochodzik”, którego organizatorem jest Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, obecny jest w gdańskich szkołach podstawowych, a także przedszkolach od 2012 roku. Biorą w nim udział dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Dzięki programowi najmłodsi uczniowie i przedszkolaki uczą się podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nie tylko jako piesi, ale również rowerzyści czy pasażerowie. Wiedza oraz umiejętności biorących udział w programie dzieci kształtowane są w przystępny, dostosowany do wieku sposób na specjalnie przygotowanych lekcjach i z wykorzystaniem atrakcyjnych materiałów edukacyjnych, od kolorowanek do „Miasteczek drogowych Autochodzik”. W minionych latach szkoły i przedszkola otrzymywały również zestawy kamizelek odblaskowych czy apteczek pierwszej pomocy. W ramach programu „Gotowi do Drogi Autochodzik” organizowane są także konkursy plastyczne np. na świąteczne „Odblaskowe bombki”, czy „Odblaski dla babci i dziadka”. Uczniowie biorą również udział w piknikach rowerowych i zawodach sportowych AUTORIADA, które odbywają się w czerwcu i stanowią zwieńczenie rocznego cyklu programu.

„Gotowi do Drogi – Autochodzik” to ponadto kampanie społeczne, jak „Koła Stop – Robisz Krok”, uczulająca najmłodszych na bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, czy „ZZ – Zawsze Zapinam Pasy Bezpieczeństwa”, przypominająca o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa podczas podróży samochodem.

Program „Gotowi do Drogi – Autochodzik” skierowany jest nie tylko do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Zaangażowani w nim są również rodzice i opiekunowie, a także nauczyciele, którzy wykonują z dziećmi poszczególne zadania. Specjalnie dla nich opracowano gotowe scenariusze lekcji wraz ze wskazówkami na temat realizacji programu. Nauczyciele mają również okazję wziąć udział w specjalnych szkoleniach i warsztatach z zakresu metodyki prowadzenia zajęć z wychowania komunikacyjnego, planowania i prowadzenia spacerów edukacyjnych pod kątem edukacji komunikacyjnej, pierwszej pomocy, wykorzystania dramy jako elementu nauki zasad ruchu drogowego i innych.

W roku szkolnym 2018/2019 w programie „Gotowi do Drogi – Autochodzik” weźmie udział ok. 4500 dzieci z gdańskich podstawówek oraz przedszkoli. Do każdej pierwszej klasy szkół trafią m.in. zestawy plakatów, scenariusze lekcji dla nauczycieli, pomoce dydaktyczne dla dzieci oraz rodziców i opiekunów, a także legitymacje dla dzieci. Po zakończeniu programu jego uczestnicy uzyskają tytuł Wzorowych Uczestników Ruchu Drogowego.

Oficjalna inauguracja siódmej edycji programu „Gotowi do Drogi – Autochodzik” odbyła się 3 września o godz. 10 w Szkole Podstawowej nr 76 przy ul. Jagiellońskiej w Gdańskuz udziałem Piotra Kowalczuka, Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej. Piotr Kowalczuk dokona rozpoczęcia programu, wręczając uczniom i nauczycielom materiały. W kolejnych dniach września trafią one również do pozostałych szkół.

- Cieszę się, że program „Gotowi do Drogi – Autochodzik” jest obecny w gdańskich szkołach już po raz siódmy – mówi Piotr Kowalczuk. - Dzięki niemu wszyscy najmłodsi uczniowie mogą nauczyć się podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a potem wykorzystać je w praktyce w czasie drogi do szkoły, czy na spacerach z rodzicami. Zasady, które poznają teraz w wieku szkolnym, będą im towarzyszyć także w życiu dorosłym, przez co świadomość konieczności ich przestrzegania będzie systematycznie wzrastać. A co za tym idzie w perspektywie podniesie się również poziom bezpieczeństwa na drogach, na czym nam bardzo zależy – dodaje Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej.

Magdalena Kiljan
Rzecznik Prasowy
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
tel. 58/52-44-597, kom. +48 785 881 241
e-mail: rzecznik@gzdiz.gda.pl

 

zdjęcie: Piotr Kowalczuk

Wydrukuj
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni Miasto Gdańsk Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
©Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
strona główna | mapa serwisu